LEAN v trgovini: Kako Lidl uvaja trajnostno rast in operativno odličnost

Barbara Lendvaj | Lidl d.o.o. k.d.
Meta Krajnc Dvoršek | d.o.o. k.d.

LEAN v trgovini: Kako Lidl uvaja trajnostno rast in operativno odličnost

LEAN je metodologija, ki se osredotoča na maksimiranje vrednosti za kupce ob hkratnem zmanjševanju izgub. Čeprav izhaja iz proizvodnje, je danes to uveljavljena filozofija in kultura v različnih panogah, vključno s trgovinskim sektorjem, kar velja tudi za globalno trgovsko verigo Lidl.

 

Osnovna ideja pristopa LEAN je poenostavitev procesov z odstranjevanjem dejavnosti, ki ne prinašajo vrednosti, kar vodi v večjo učinkovitost, nižje stroške in izboljšanje kakovosti izdelkov ali storitev. LEAN spodbuja ekipe k nenehnemu izboljševanju skozi majhne, postopne spremembe, s čimer ustvarja kulturo reševanja problemov in izboljševanja.

 

K intervjuju smo povabili sodelavki Lidla Slovenija, Barbaro Lendvaj, vodjo področja Razvoj organizacije, in Meto Krajnc Dvoršek, sodelavko za upravljanje procesov; obe sta bili letos udeleženki našega usposabljanja LEAN MANAGER in zanimalo nas je, kakšen pristop  k doseganju  trajnostne rasti in operativne odličnosti imajo v podjetju.

 

 

Se nam lahko najprej predstavite na kratko, kdo ste in kakšna je vaša vloga v podjetju Lidl?

Barbara: V Lidlu Slovenija vodim področje Razvoj organizacije, katerega osnovna naloga je svetovanje ostalim področjem v podjetju glede upravljanja procesov, optimizacije procesov po LEAN metodi ter vodenja projektov. Odgovorni smo tudi za koordinacijo razvoja strategije podjetja.

 

Meta: Sem članica Barbarine ekipe in se osredotočam na upravljanje procesov. Sem skrbnica programa, s katerim vodimo vse procese podjetja, obenem pa sem tudi glavni kontakt za vse oblikovalce procesov. Med drugim pa izvajam tudi LEAN delavnice za naše zaposlene.

 

Trgovska veriga Lidl ja zelo dobro poznana vsem nam potrošnikom. Je kaj takega, kar običajni ljudje ne vemo o trgovski mreži Lidl, pa bi lahko vedeli?

Mednarodna Skupina Lidl je trenutno navzoča v 31 državah in ima skupaj več kot 12.350 trgovin, 220 logističnih centrov in skladišč ter zaposluje približno 375 tisoč ljudi. Smo del mednarodne skupine Schwarz, v kateri so poleg trgovskih podjetij Lidl in Kaufland tudi proizvodna podjetja, npr. tovarne čokolade, testenin, sladoledov itd. poleg tega pa tudi IT podjetja in podjetja za recikliranje.

 

V Lidlu se pri svojem poslovanju držimo preprostega načela: ponujamo najvišjo kakovost po ugodnih cenah, kar je mogoče predvsem zaradi visoko standardiziranih procesov.

 

V središče svoje dejavnosti vedno postavljamo kupce, ki si želijo najboljše razmerje med kakovostjo in ceno, obenem pa so tudi čedalje bolj ozaveščeni o trajnostnih izdelkih. Naša posebnost je, da velik poudarek dajemo lastnim blagovnim znamkam; ponujamo več kot 2300 izdelkov lastnih blagovnih znamk, poleg tega pa tudi številne druge uveljavljene blagovne znamke. Znani smo tudi po svoji pionirski vlogi na področju trajnostnega razvoja ter pobudi "Ustvarimo boljši svet", s katero želimo s pozitivnim zgledom k ustvarjanju boljšega sveta spodbujati zaposlene, poslovne partnerje, kupce in širšo družbo. Na podlagi sodelovanja z Lidlom številni lokalni dobavitelji dobijo priložnost za rast in prodor na bistveno večje trge, v Lidlovo mednarodno prodajno mrežo.

 

Ali nam lahko na kratko predstavite svoje izkušnje s področja izboljšanja učinkovitosti uspešnosti?

Avtomatizacija pripomore k učinkovitosti procesov in tudi zmanjšanju stroškov, hkrati pa se z njo bolje odzivamo na potrebe kupcev in zaposlenih. Kot primer lahko navedemo avtomatizacijo procesov naročanja izdelkov v naših trgovinah in skladišču in uvedbo elektronskih cenovnih izkazov. Oba sta našim sodelavcem znatno olajšala delo, obenem pa prinesla tudi številne druge koristi: optimalnejše naročanje ter zmanjšanje prekomernih zalog in manjkajočih izdelkov, elektronski cenovni izkazi, ki smo jih uvedli kot prvi diskontni trgovec v Sloveniji, pa večje zadovoljstvo kupcev in prihranek več kot 21 ton papirja na leto.

 

Kakšna je vaša vloga glede vodenja učinkovitosti (uspešnosti) in kaj vam je pri tem delu najbolj všeč?

Najina vloga je, da skupaj z operativno ekipo analizirava obstoječe procese, identificirava ozka grla, neučinkovitosti in nepotrebne korake v procesu ter spodbujava ekipo k podajanju rešitev za izboljšanje. Pri tem nama je najbolj všeč proaktivno sodelovanje ekipe in želja po izboljšanju procesov.

 

Kako ostajate na tekočem s trendi in najboljšimi praksami na področju izboljševanja učinkovitosti?

Pri izboljševanju učinkovitosti iščemo primere dobrih praks v ostalih Lidlovih državah, prav tako vseskozi spremljamo trende na trgu in se odzivamo na potrebe svojih kupcev. Njihove preference stalno merimo z različnimi raziskavami.

 

Kako pristopate k določanju ključnih kazalnikov uspešnosti (KPI-jev) in ciljev za zaposlene?

Cilji so vedno določeni po SMART metodi in usklajeni s strategijo podjetja. To pomeni, da so specifični, merljivi, dosegljivi, relevantni in časovno opredeljeni.

 

Kakšen je vaš pristop za izboljšanje zavzetosti zaposlenih?

Za vse zaposlene imamo vpeljan sistem, v katerega lahko vsak odda idejo za izboljšavo poslovanja. Ideje, ki so ekonomsko najbolj učinkovite, so tudi nagrajene.

 

Katere dolgoročne strategije uporabljate za spodbujanje zavzetosti in ohranjanje zaposlenih v sklopu vodenja učinkovitosti (uspešnosti)?

Izvajamo različne kampanje in organiziramo delavnice, ki so del strategije dobrega počutja Dober lajf, ki smo jo v Lidlu Slovenija zaposlenim predstavili v letu 2022. Strategija v center pozornosti postavlja naše zaposlene z več različnih zornih kotov skozi aktivnosti, iniciative, projekte, izobraževanja, ki se izvajajo znotraj štirih stebrov: dobro počutje, dobra ekipa, dobra kariera in dobri dodatki. Na ta način v Lidlu Slovenja skrbimo za dobro počutje zaposlenih, njihov strokovni in osebni razvoj kot tudi za njihovo zavzetost. Poleg tega jih skozi različne iniciative, ankete, fokusne skupine aktivno vključujemo pri snovanju novih idej oz. ukrepov.

 

Kako sodelujejo podporne funkcije glede izboljšanja učinkovitosti?

Za vsako izboljšanje procesa oblikujemo operativno ekipo, ki sestoji iz več članov različnih relevantnih oddelkov oziroma področij, s katero na rednih sestankih spremljamo napredek na poti do rešitev.

Opišite primer, ko ste morali rešit zahteven izziv, kako ste ga obvladali?

Na začetku smo naredili analizo obstoječega stanja, nato smo z metodo ISHIKAWA identificirali glavni problem oz. vzrok. Za dotični vzrok smo nato definirali ukrepe, odgovorne osebe in postavili roke. Sledili so redni termini za spremljanje statusa rešitev.

 

Kako spodbujate kulturo stalnega izboljševanja in ekipnega sodelovanja?

Z jasno vizijo in strategijo podjetja, ki se uresničuje in udejstvuje tudi skozi naše #teamlidl vrednote, ki so temelj naše kulture in podpirajo tudi prej omenjeno strategijo dobrega počutja za zaposlene.

 

Kako zagotovite, da se sistem za upravljanje učinkovitosti (uspešnosti) prilagaja spremembam v podjetju?

Vse procese stalno spremljamo in analiziramo potenciale za izboljšave, pri čemer je ključno hitro prilagajanje spremembam v skupini in na trgu.

 

Kako zagotovite, da je upravljanje uspešnosti skladno s poslanstvom, vizijo in vrednotami organizacije?

Vse aktivnosti, iniciative, izobraževanja (za vodje in ostale zaposlene), dogodki za zaposlene in njihove družinske člane, skratka vse projekte, ki jih izvajamo za Lidlovke in Lidlovce, snujemo na način, da v center vsega postavljamo naše vrednote, ki so temelj naše kulture delovanja.

 

Zakaj ste se udeležili usposabljanja LEAN MANAGER?

Na področju LEAN managementa se razvijajo nove prakse, tehnike in orodja, kot so digitalne rešitve, avtomatizacija in podatkovna analitika. Meniva, da je stalno izobraževanje LEAN managerja ključno, da ostane v stiku z najnovejšimi trendi in jih uvaja v organizacijo. Veseli sva, da sva se odločili za izobraževanje pri vas, saj sva spoznali kar nekaj novih metodologij, ki jih bova v prihodnje poskušali vpeljati v praksi.

 

Ali lahko delite uspešno zgodbo, kjer je vaše delo glede vodenja učinkovitosti (uspešnosti) prineslo oprijemljive rezultate?

Pri kar nekaj optimizacijah smo skrajšali proces za več kot 50 %, pri tem prihranili stroške in povečali zadovoljstvo zaposlenih.

 

Kako si predstavljate prihodnost vodenja učinkovitosti (uspešnosti) in kateri trendi vas najbolj navdušujejo?

Najbolj naju navdušujejo digitalne rešitve, avtomatizacija in napredna podatkovna analitika, kar bo v prihodnje ključno za napredek pri učinkovitosti.